İsrail’in yanıtı Hamas’a iletildi: Refah’a saldırı öncesi ‘son şans’ iddiası

İstihbarat Şefi Abbas Kamil’in başkanlığındaki Mısır heyeti, dün İsrail ile Hamas arasında rehine takası müzakerelerini görüşmek üzere İsrail’e gitti. Hamas Siyasi Büro Başkan Yardımcısı Halil El Hayya, İsrail’in son ateşkes teklifine olan yanıtının alındığını ve buna bir cevap vermeden önce bu yanıtın üzerinde çalışılacağını söyledi.

Reuters haber ajansının aktardığına göre, Hayya, Hamas tarafından yapılan açıklamada, “Hamas, Mısır ve Katarlı arabuluculara 13 Nisan’da iletilen teklife Siyonist işgalcilerin resmi yanıtını bugün almıştır” ifadelerini kullandı. İsminin paylaşılmaması şartıyla dün Reuters’a konuşan bir yetkili, İsrail’in yeni bir teklifinin olmadığını ancak daha önce dile getirilen 40 rehinenin serbest bırakılması talebi yerine Hamas’ın sınırlı bir ateşkes karşılığında 33 rehineyi serbest bırakmasını değerlendirebileceklerini belirtmişti.

‘SON BİR ŞANS VERİLECEĞİ MISIRLI MÜZAKERECİLERE İLETİLDİ’

Öte yandan, ABD’nin Axios haber sitesinin iki İsrailli yetkiliye dayandırdığı haberine göre, İsrail, 26 Nisan Cuma günü, Gazze Şeridi’nin güneyinde, yüz binlerce yerinden edilmiş Filistinlinin sığındığı Refah kentini işgal etmeden önce Hamas ile bir anlaşmaya varmak için rehine takası görüşmelerine ‘son bir şans’ vermeye hazır olduğunu Mısırlı yetkililere iletti.

İsrail basınına yansıyan haberlerde de İsrail hükümetinin Hamas ile rehine takası müzakerelerine ‘son bir şans vermeye hazır olduğunu’ ancak müzakerelerde ilerleme kaydedilmezse Refah’a kara saldırısı başlatacağı mesajını Mısır tarafına ilettiği bildirildi.

İsrail’in Yediot Ahronot gazetesinin haberine göre, Mısır ve İsrailli yetkililerin Tel Aviv ile Hamas arasında rehine takası ve Gazze Şeridi’nde ateşkes müzakereleri kapsamında bir araya geldiği belirtildi. Görüşmenin ardından adı açıklanmayan İsrailli yetkilinin yerel basına toplantıya ilişkin değerlendirmelerde bulunduğu ifade edildi.

Söz konusu toplantıda İsrail tarafının esir takası mutabakatına varılması için ‘son bir şans vermeye hazır olduğunu’ ancak müzakerelerde ilerleme kaydedilmemesi halinde Refah’a kara saldırısını başlatacağını Mısır tarafına ilettiği kaydedildi.

‘NETANYAHU, ANLAŞMA İMZALANMASINI ENGELLİYOR’

İsrailli üst düzey hükümet yetkilisi de Başbakan Benjamin Netanyahu’yu Gazze’deki Filistinli gruplarla anlaşmaya yanaşmamak ve anlaşma imzalanmasını engellemekle suçladı. Buna göre, İsrail devlet televizyonu KAN’a konuşan ismi açıklanmayan yetkili, “Netanyahu, kesinlikle anlaşmaya varmak istemiyor, zorluk ve engel çıkartıyor” dedi. ‘Gelecek birkaç gün içinde (Filistinli gruplarla) bir anlaşmaya varmanın mümkün olduğunu’ söyleyen yetkili, Netanyahu, anlaşma sürecini engellemek amacıyla (Mısır tarafının halihazırdaki teklifi dışında) kapsamlı bir anlaşma üzerinde çalışılmasını istedi” iddiasında bulundu.

İsrailli güvenlik birimlerinin Gazze’deki İsrailli rehinelerin kurtarılması için bu anlaşmanın son fırsat olduğuna inandıklarını belirten yetkili, İsrailli güvenlik kurumları ve çoğu siyasi kurumun, Mısır’ın yeni önerisine yeşil ışık yakmak istediğini ileri sürdü.

İSRAİL’İN NUSAYRAT’A SALDIRISINDA EN AZ 8 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

İsrail ve Hamas arasındaki ateşkes ve rehine takası müzakerelerini devam ettirme çabaları sürerken, İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıları da sürüyor. Filistin haber ajansı WAFA’ya göre, İsrail savaş uçakları, Gazze Şeridi’nin orta bölgesinde yer alan Nuseyrat Mülteci Kampında Es-Sultan Mahallesi’nde bir evi hedef aldı. Saldırıda aralarında bir bebeğin de olduğu dört Filistinli hayatını kaybetti. Kampta başka bir eve düzenlenen saldırıda ise dört Filistinli yaşamını yitirdi, en az 30 kişi yaralandı.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x